چجوری یک مقاله علمی پیدا کنیم؟

مقاله

احتمالا به عنوان یک دانشجوی لیسانس و یا حتی دانش‌آموز دبیرستانی واستون پیش اومده که استاد گفته برید یه مقاله راجع به فلان چیز پیدا کنید و خلاصه کنید بیارید یا چیزی شبیه به این. بعد شما رفتید تو اینترنت سرچ کردید و تعدادی متن بلندی پیدا کردید از صفحات مختلف مثل ویکی‌پدیا و یه چیزی سرهم کردید و یه فایل درست کردید و اسم خودتونم زدید تو صفحه اول و دادید به استاد. اشکال این چیه؟ اشکالش اینه که چیزی که شما به عنوان مقاله علمی پیدا کردید اساسا مقاله نبوده. بلکه مقاله بوده!

یکم واضح‌تر توضیح بدم. نکته در تفاوت بین سه کلمه انگلیسی Paper ، Article و Essay هست. هر سه اینها به نوعی مقاله ترجمه میشن اما تفاوت مفهومی جدی دارند. چیزی که در ادبیات دانشگاهی به عنوان مقاله شناخته میشه Research Paper هست که مقاله‌ای تلقی میشه که بر مبنای یک پژوهش باشه که براساس اصول مشخصی ( به اسم روش تحقیق ) در یک مجله علمی معتبر داوری و چاپ بشه. برای توضیح دقیقش میتونید اینجا رو بخونید : What’s the difference between an article, a paper, and an essay?

و اما اینکه چطوری یک مقاله علمی پیدا کنیم؟ اگر استادتون گفته صرفا یک مقاله تو حوزه مثلا علوم کامپیوتر پیدا کنید این مراحل رو برید :

  1. اول برید سایت Scimagojr که لیست مجلات معتبر حوزه‌های مختلف رو میاره.
  2. بعد دسته‌بندی رشتتون رو انتخاب کنید. مجموعه‌ای از اسامی مجلات براساس رنک‌شون میاره.
  3. بعد یکی از این دو تا سایت رو باز کنید : Sciencedirect و Emerald
  4. اسم مجله‌های معتبری که پیدا کرده بودید رو سرچ کنید.
  5. براتون مجموعه‌ای از شماره‌های منتشر شده مجله رو به همراه مقالات هر کدوم میاره. استفاده از مقالات رایگان نیست و باید پولشو بدید ولی از اونجایی که ما امکان پرداخت پولش رو نداریم مجبوریم راه دیگه ای رو بریم.
  6. هر مقاله ای یک آدرس DOI داره. چیزی شبیه به این : https://doi.org/10.1016/j.jbusres.2017.11.007
  7. اونو کپی کنید و برید سایت http://sci-hub.la
  8. اونجا آدرس DOI رو که وارد کنید مقاله رو دانلود میکنه.

صفحه سرچ ساینس‌دایرکت اینجوریه :

مقاله

اگر هم استادتون گفته یک مقاله راجع به موضوع خاص مثلا Cloud Computing پیدا کنید نیازی به مراحل ۱ و ۲ نیست. وارد همون سایت ساینس‌دایرکت بشید و کلمه کلیدی (keyword) Cloud Computing رو سرچ کنید.

برای جستجوی مقالات علمی به زبان فارسی موضوع کمی فرق می‌کند. برای پیداکردن یک مقاله فارسی یکی از راه‌ها اینه که به سایت سیویلیکا برید و اونجا عنوان مقاله رو جستجو کنید. برای دانلودش باید از اینترنت دانشگاه‌ها استفاده کنید تا رایگان بهتون بده و یا اینکه هزینه‌ش رو آنلاین پرداخت کنید. چون سایتش فارسیه خیلی دیگه توضیح نمیدم.

* استفاده از سایت SCI-HUB غیراخلاقی و غیرقانونیه ولی ما به دلیل تحریم اساسا چاره‌ای جز این نداریم. آدرس این سایت به دلیل غیرقانونی بودنش بعضا تغییر میکنه و ممکنه هر مقاله‌ای رو نشه باهاش دانلود کرد.

اگر سوال و مشکلی در حدود همین توضیحات داشتید بپرسید تو کامنت‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.